Kategoriler

İptal ve İade Koşulları

İptal ve İade Koşulları


Alıcı/Alıcılar için örnekleme yöntemi ile hazırlanan iptal ve iade prosedürümüze ilişkin hususları soru-cevap şeklinde aşağıdadır; 
 
1. Sipariş ettiğim ürün için ödeme yaptıktan sonra, Satıcının kargoya verme süresi sona ermeden, ürünü almaktan vazgeçersem ne yapmam gerekir?
 
Öncelikle Satıcı ile iletişim kurmanız gerekmektedir. Satıcı ürünü kargoya vermiş ama henüz kargo bilgilerini sisteme girmemiş ise bu durumda ürünün geri kargolanması 2. soruda cevaplanmıştır. Satıcı ürünü henüz kargoya vermemiş ise bu doğrultuda işlemin iptali ancak satıcı ile anlaşarak gerçekleştirilebilecektir. 
 
2. Sipariş ettiğim ürün için ödeme yaptıktan, Satıcı da kargo bilgilerini girerek ürünü kargoya verdikten sonra, henüz onay verme süresindeyken ürünü satın almaktan vazgeçersem ne yapabilirim?
 
Bu durumda “Kargo ücretini alıcı öder” şeklinde açıklama bulunan ürünlerde, kargo ücretini ödeme zorunluluğunuz vardır. Teslim aldığınız ürünü Satıcının bilgisi dahilinde “Kargo ücretini alıcı öder” açıklaması ile kargoya verip Satıcıya iade edebilirsiniz. Bu şekildeki işlem sayısının artması halinde kötü niyet ihtimali göz önünde bulundurularak üyeliğiniz Banadalazim tarafından tekrar değerlendirilebilecektir. 
 
3. Sipariş ettiğim ürün elime ulaştıktan sonra ürünü beğenmediysem ve/veya herhangi bir sebep ileri sürmeden iade etmek istiyorsam ne yapabilirim?
 
Ürünü beğenmeme ve/veya herhangi bir sebep ileri sürmeden vazgeçme durumlarında iade talepleri GET (Güvenli E-Ticaret) süreçleri kapsamında ürün elinize ulaştıktan 3 gün içerisinde yapılabilecek olup iade hakkınızı kullanmak istemeniz durumunda sistem üzerinden iade talebinde bulunmanız ve ürünü “Kargo ücretini alıcı öder” açıklaması ile kargoya verip Satıcıya iade etmeniz gerekmektedir. İade talebinizin onaylanmasından ve iadeye ilişkin kargo adres bilgilerinin sisteme girilmesinden sonra ürün için ödediğiniz ürün bedeli hesabınıza iade edilecektir. 
 
Ürünü beğenmeme ve/veya herhangi bir sebep ileri sürmeden vazgeçme durumlarında iade talepleri GET (Güvenli E-Ticaret) süreçleri kapsamı dışında ilgili mevzuat hükümleri kapsamında belirlenen cayma hakkı ile de gerçekleştirilebilecektir. Bu durumda Alıcı iade talebini doğrudan Satıcı'ya bildirecek ve cayma hakkı kapsamındaki yükümlülükler Satıcı tarafından yerine getirilecektir. Bu durumlarda güvenli hesaptaki havuzda bulunan siparişe konu ürün bedeli, Satıcı'nın hesabına iletilir. Bu noktadan sonra ise para iadesi ve siparişe konu ürünün geri alınması Alıcı ile Satıcı arasında gerçekleştirilir. Cayma hakkının kullanılması ile ilgili süreçlerde
Banadalazim.com'un herhangi bir sorumluluğu yoktur. 
 
4. Siparişe konu ürün elime ulaşmadığı halde işlemi sonlandırmayı da unuttuysam, para Satıcıya aktarıldıysa ne yapabilirim?
 
Kargo takip bilgilerini kullanmak suretiyle siparişe konu ürününüzün nerede bulunduğunu kontrol etmeniz ve satıcıyı bu konuyla ile ilgili bilgilendirmeniz gerekmektedir. Siparişe konu ürün elinize ulaştıktan sonra eğer ürün özellikleriyle ilgili bir sorun yaşıyorsanız ilgili mevzuat hükümleri kapsamında bulunan Cayma hakkınız halen devam ettiğinden Cayma hakkınız bulunmaktadır. Cayma hakkını kullanabilmek için doğrudan Satıcı ile iletişime geçmeniz gerekir. 
 
5. Siparişe konu ürün elime ulaşmadı ve kargo takip bilgisi de görüntülenemiyor ise ne yapmam gerekir?
 
Sistemde Kargo Takip Bilgisine ulaşamıyorsanız doğrudan Satıcı ile iletişim kurup, kargo bilgilerini istemeniz gerekmektedir. Satıcının, kargo takip bilgilerini vermemesi veya doğru kargo bilgilerini girmemesi durumlarında derhal
Banadalazim.com’u bilgilendirmeniz gerekmektedir. Sisteme girerek sistem üzerinden işlemi “Ürün tarafıma ulaşmadı” olarak belirtip duraklatmanızı duraklatma sonucunda da kargonun tarafınıza ulaşmaması halinde işlemi sonlandırmanızı önemle rica ederiz. Bu doğrultuda tarafımızdan gerekli kontroller sağlanarak, kontroller neticesinde kargolama sürecinde olumsuz bir durum tespiti halinde yapmış olduğunuz ödemeniz tarafınıza iade edilecektir. Satıcıdan kargo bilgilerinin alınması halinde konu hakkında ayrıca tarafınıza bilgi verilecektir.
 
6. Siparişe konu ürünü iade etmek istediğim halde Satıcının iletişim adres bilgileri hatalı olduğundan işlemi sonlandıramıyorsam ne yapmam gerekir?
 
Bu durumda sisteme girerek sistem üzerinden doğrudan Satıcı ile iletişim kurmanızı ve iade için adres bilgilerini istemenizi önermekteyiz. Buna rağmen Satıcı ile iletişim kuramamanız ya da kargo bilgilerini size vermemesi durumunda
[email protected] mail adresimize mail göndermenizi rica ederiz. 
 
7. GET (Güvenli E-Ticaret) süreci tamamlandıktan sonra cayma hakkımı kullanmış olmama rağmen Satıcı ödememi iade etmiyor ise ne yapmam gerekir?
 
Bu durumda sisteme girerek öncelikle sistem üzerinden Satıcı ile iletişim kurmanız, Satıcıya tüketici hakları mevzuatı ve yapmış olduğunuz mesafeli satış sözleşmesi maddeleri doğrultusunda almış olduğunuz ürünü cayma hakkınızı kullanarak iade etme hakkınızın bulunduğunu belirtmeniz gerekmektedir. Satıcının siparişe konu ürünü geri almaması ve/veya sözleşmeye aykırı davranması durumunda aranızda bulunan sözleşme doğrultusunda yasal yollara müracaat edebilirsiniz. 
 
Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde
[email protected] e-posta adresimize mail göndererek bizleri bilgilendirmenizi rica ederiz. Tarafımızdan da söz konusu üyeye bilgi e-postası gönderilerek üye hakkında sistem kurallarımız çerçevesinde işlem yapılacaktır. Banadalazim, sadece satıcıları konu hakkında bilgilendirmekte olup Banadalazim.com’un herhangi bir kanuni işlem başlatması söz konusu değildir. Bu konuyla alakalı Satıcı hakkında ilgili mevzuat hükümleri ve mesafeli satış sözleşmesi hükümleri çerçevesinde yasal yollara başvurma hakkınız bulunmaktadır.

8. Eğer gelen kargoyu almak istemiyorsam ne yapmam gerekir?
 
Satıcılar satıma konu ürünleri sorunsuz olarak tarafınıza ulaştırmak durumunda olup mevzuat ve mesafeli satış sözleşmesi uyarınca kargo aracılığıyla tarafınıza iletilmiş olan ürünü teslim alıp, iade etme hakkınız bulunmaktadır. Bu durumda siparişe konu ürünün teslim alıp, gerekiyorsa sonradan ancak yasal süresi içerisinde iade etmenizi tavsiye edilir. Zira ürünü teslim almama durumunuzda yapılan ödeme GET işleyiş kuralları gereğince ürünü teslim alana kadar GET hesabında bekletilmektedir. 
 
9. Siparişe konu ürün sistemde belirtilen süre içerisinde elime ulaşmadıysa ne yapabilirim? 
 
Siparişe konu ürünün sistemde belirtilen süre içerisinde tarafıma gönderilmemesi durumunda işlemi sistem üzerinden iptal edip, ödemenizin GET havuz hesabınızdan size geri aktarılmasını talep etmeniz mümkündür. Bu sırada siparişe konu ürün kargodan size gelirse, söz konusu ürünü satıcıya geri göndermeniz gerekecektir. Ancak tarafınıza gelen ürünü geri göndermek istemiyorsanız, bu durumda satıcı ile iletişime geçmek suretiyle ürünü sistem üzerinden tekrar satın alarak işleminizi yenileyebilme imkânına sahipsiziniz.
 
10. Satışı iptal etmiş olmam nedeniyle ödemiş olduğum ücret kartıma iade olduysa ancak iade edilen bedeli göremiyorsam ne yapabilirim? 
 
Sistemden iadenin onaylanmasıyla birlikte ödemenin hesabınıza iadesi için bankanıza talimat verilmiş olup ödeme zamanı ile ilgili kesin bir bilgi alabilmek için bankanızla iletişime geçmeniz gerekmektedir. 
 
11. Mevzuat ve mesafeli satış sözleşmesinden kaynaklı Cayma hakkımı kullanırken herhangi bir ürün kısıtlaması var mıdır? Varsa hangi ürünlerde Cayma hakkımı kullanamayacağım?
 
Alıcının talebi üzerine kişiye özel olarak üretilen ve/veya tasarlanan ürünler ile Alıcı tarafından ambalajı açılmış olan hijyen hassasiyeti ve kişiye kullanımı özel olan iç çamaşırı, mayo vs gibi ürünlerde iade kabul edilmeyecektir. Ayrıca Alıcı, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan niteliği itibariyle iade edilemeyecek mallar söz konusu olduğunda da cayma hakkını kullanamayacaktır. 
 
12. Alıcı'nın hangi hallerde kötü niyetli davrandığı kabul edilir? 
 
Siparişe konu ürünleri alıp devamlı olarak iade eden kişiler, bu durumu kötü niyetli olarak tekrarlayanlar, ilanında “Kargo ücretini Alıcı öder” olarak belirtilen ve bu şekilde gönderilen kargoyu teslim almayanlar ve/veya Satıcıyı zarara uğratanlar, siparişe konu ürüne bilerek zarar verdiği hususu satıcı tarafından kanıtlanmış olanların kötü niyetli davrandıkları kabul edilecektir. Kötü niyetli davranan Alıcıların üyelikleri süreli olarak dondurulabilir veya sonlandırılabilir.
 
 
13. Sipariş iade adresi
 
Siparişe konu ürünü teslim alıp iade etmek isterseniz ürün sipariş esnasında beyan edilen mağaza adresine yapılması gerekmektedir, ayrıca sipariş sonrası mailinize gelen mailde mesafeli satış sözleşmesi içerisinde bulabilirsiniz.
 
 
14. Sipariş iade adresini bulamadım ne yapmalıyım?
 
Hesabınıza giriş yapıp siparişe konu olan ürünün sipariş detayı içerisinde mağazaya soru sor butonunu tıklayarak ilgili mağazadan destek alabilirsiniz.

 

Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL sertifikası ile korunmaktadır.

Banadalazim.com © 2023 | Bu site C2C Yazılımı® C2C Yazılımı ile hazırlanmıştır

WhatsApp ile Hemen Ulaş!